Hösten är full av aktiviteter för Friluftsklubbens medlemmar. Förutom barn och ungdomsträningar varje torsdag kl 18 är följande aktiviteter inplanerade

4 september - Veteran OL

Tävling för veteraner i distriktet. För mer information och anmälan se Eventor.

4 september - Klubbträning vuxna

Under dagen har veterantävling genomförts och på kvällen ges övriga vuxna möjlighet att springa banorna. Start mellan 18-18.30. Ta med Sportident-pinne om ni har. Parkering görs vid fd militärförrådet och starten är vid Stora skarsjön.

7-8 september - Bondens dag på Backamo

Helgen 7-8 september genomförs Bondens dag på Backamo. Som vanlig kommer LFK vara med och servera mat till besökarna. Detta görs för att dra in pengar till klubbverksamheten. Det saknas ett par personer för att bemanningen skall bli komplett. Passen är fördelade på 9-13 och 13-16.30, för lördag respektive söndag. Om ni har möjlighet att ställa upp, hör av er via PM eller direkt till Göran Berggren. ordf@ljungskilefriluftsklubb.se

12 september - Motionsorientering på Norra fjället

För dig som vill lämna det vanliga motionsspåret. Hitta nya stigar tag chansen att kommma ut i skog och mark och motionera. Genom att springa, gå, lunka runt på en orinteringsbana själv eller i sällskap med andra och med hjälp av karta och kompass. För mer information och anmälan se Eventor.

Två tillfällen i September och Oktober - Provlöpning

Vid två tillfällen får klubbens vuxna medlemmar provlöpa banor på ca 3-4km inför Fräknefejden. Exakt datum är inte bestämt.

27 oktober - Fräknefejden

Varje år i oktober arrangerar Ljungskile Friluftsklubb orienteringstävlingen Fräknefejden. Tävlingen brukar vara välbesökt med upp emot 600 startande. I år genomför tävlingen på historisk mark på Backamo lägerplats.För mer information se Eventor

Pin It on Pinterest