Idag var det ingen vilodag, kanske den tuffaste etappen någonsin i O-Ringens historia. Skidanläggningen Storklinten var arenan fördagen och slalombackar skulle avverkas både uppför och nerför. Mark Baljeu, O-ringen chefen uttryckte det som att “det var nog första gången jag inte såg en enda person springa mellan min första och andra kontroll”. Utförslöpningen var heller inte lätt i skogspartierna som var rejält steniga. Stark sol och skön värme gjorde också att det blev tufft.

Dagen präglades mycket av att stå i kö för att åka med bussar. Det fanns ingen parkering vid arenan så alla fick bussas sista biten. Bilden är från busskön.

Placeringsmässigt så ligger familjen Blom väl framme när två etapper återstår. I morgon blir det tävlingar i samma tuffa terräng, men det blir medeldistans, vilket kommer att uppskattas. I morgon torsdag kommer också klubbens interna kamp att avgöras om vem som har mest rätt när det gäller den egna placeringen - där är det olidligt spännande…!

 

DSC_0634

Busskö Boden E 3

Pin It on Pinterest